Lista polskich, niemieckich i czeskich stron internetowych poświęconych zagadnieniom regionalizmu i turystyki na pograniczu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc.
Portal Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej poświęcony turystyce na Dolnym Śląsku. Strona ma charakter rozwojowy. W chwili obecnej zasób informacji na portalu należy ocenić jako skromny. Warto nadmienić, że na łamach strony publikowane są broszury turystyczne DOT-u w formacie PDF, co niewątpliwie jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Niestety DOT całkowicie lekceważy walory turystyczne ziem położonych na zachód od Kwisy. Fakt ten mocno obniża walory poznawcze portalu.
Granicę polskich Górnych Łużyc od południa wyznaczają Góry Izerskie. Temu nadzwyczaj urokliwemu pasmu górskiemu poświęcony jest portal www.goryizerskie.pl. Na łamach strony można znaleźć mnóstwo informacji na temat, historii, turystyki, szlaków turystycznych oferty noclegowej i gastronomicznej. Portal traktuje nie tylko o samym paśmie górskim, ale również o Przedgórzu i Pogórzu Izerskim.
Internetowa strona Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Izerskie zwiera znaczną liczbę cennych informacji na temat pogranicza Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Strona służy promocji walorów kulturowych, krajobrazowych i gospodarczych 17 gmin wchodzących w skład partnerstwa. Jej bardzo silnym silnym atutem są aktualne wiadomości dotyczące bieżących wydarzeń o charakterze regionalnym w partnerskich gminach.
Strona internetowa Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu. Z punktu widzenia osób zainteresowanych Górnymi Łużycami, wystawami poświęconymi dziedzictwu tego regionu, archeologią a także aktualnymi wydarzeniami na polu kultury, portal ten jest bardzo przydatny. Muzeum Łużyckie w chwili obecnej jest jedyną instytucją w Polsce, która swoją działalność koncentruje na całych polskich Górnych Łużycach.
http://myvimu.com/profile/riannon/page/catalog
Strona prywatnego Muzeum Techniki i Rzemiosła Wiejskiego w Zapuście. Część zbiorów muzeum można obejrzeć na łamach wyżej wymienionego portalu. Najlepiej jednak osobiście odwiedzić to osobliwe, ulokowane w starym domu przysłupowym muzeum. Pozytywne wrażenia gwarantowane.
Na łamach strony można znaleźć szereg informacji o charakterze turystycznym na temat Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Jej dużym atutem jest zakładka poświęcona regionalnej ofercie najważniejszych dolnośląskich wydawnictw.
Strona w całości poświęcona kwestiom turystyki na Dolnym Śląsku. Strona jest bardzo przejrzysta, posiada mądrze skonstruowane menu główne i boczne. Dzięki niej można szybko i dość gruntownie zapoznać się z ofertą trzonu turystycznego województwa. Niestety ziemie na zachód od Kwisy zostały potraktowane po macoszemu. Kierując się tym, co przekazuje portal dowiemy się, że jedynym, godnym uwagi zabytkiem na polskich Górnych Łużycach jest Czocha, a ostatnim miastem w zachodniej części Dolnego Śląska Lwówek. Z wrocławskiego punktu widzenia, kraina między Kwisą a Nysą Łużycką, to „ziemia niczyja i całkowicie jałowa”. Szkoda, że w ocenie potencjału turystycznego krainy rozciągającej się pomiędzy Kwisą a Nysą Łużycką stale powielany jest ten sam kardynalny błąd.
Niemiecka strona internetowa poświęcona w całości promocji różnorodnych walorów Górnych Łużyc (w tym również ich wschodniej, polskiej części). Portal został częściowo przełożony na język polski, czeski, serbski, angielski i francuski. Niewątpliwe każdy, kto zechce zwiedzać Górne Łużyce, kto zechce zdobyć aktualną wiedzę na temat tego, co dzieje się na polu turystyki, kultury i gospodarki, znajdzie tutaj podstawowe informacje podane w bardzo atrakcyjnej i przystępnej formie. Silną stroną portalu jest możliwość ściągania w formie PDF znacznej liczby stojących na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim materiałów promocyjnych.
http://webopac2.goerlitz.de/index.asp?DB=webopac_obib
Strona biblioteki naukowej Górnołużyckiego Towarzystwa Nauk w G. Biblioteka posiada w swoich zbiorach znaczną liczbę prac poświęconych dziejom Górnych Łużyc i Lubania. Podobne zbiory znajdują się dopiero we Wrocławiu. Warto nadmienić, że obsługa biblioteki włada językiem polskim, co w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z księgozbioru. Biblioteka dysponuje zdigitalizowanym, prostym w obsłudze oraz dostępnym w internecie katalogiem. Należy nadmienić, że w bibliotece można samodzielnie kopiować wybrane przez siebie materiały.
Stojąca na najwyższym poziomie merytorycznym strona poświęcona w całości zabytkom jurysdykcji karnej na Śląsku, tzn. szubienicom, krzyżom kamiennym, kamieniom krzyżowym, kapliczkom pojednawczym itp. Na jej łamach można znaleźć artykuły, opisy zabytków, ciekawostki, relacje z wykopalisk archeologicznych oraz liczne fotografie. Należy podkreślić, że autorzy strony poświęcają wiele uwagi zabytkom z Lubania i innych górnołużyckich miejscowości. Strona godna polecenia.