Co roku, 27 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ działań człowieka na populację niedźwiedzi polarnych, zwłaszcza w kwestii globalnego ocieplenia
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zalicza niedźwiedzie polarne do zwierząt zagrożonych wyginięciem z powodu globalnego ocieplenia. Jak szacują specjaliści, jeśli liczba dni, podczas których wody w Arktyce nie są pokryte lodem wzrośnie z obecnych 150-160 rocznie do 170, populacja niedźwiedzi polarnych może zmniejszyć się nawet o 40 proc.
Eksperci zauważyli też, że rodzi się coraz mniej młodych i są one coraz gorzej odżywione. Wszystkiemu winne jest ocieplanie się klimatu, ponieważ niedźwiedzie mają do przebycia coraz większą odległość do lądu i coraz częściej zdarza się, że nie mają sił, aby do niego dotrzeć.
Co zatem możemy zrobić, aby uratować te piękne zwierzęta? Odpowiedź jest prosta – wszystko to, co może przyczynić się do powstrzymania globalnego ocieplenia, np.:
– w czajniku elektrycznym gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy,
– temperaturę w domu zmniejszmy chociaż o pół stopnia Celsjusza,
– samochód chociaż raz w tygodniu zamieńmy na rower,
– żarówki i inne sprzęty domowe wymieńmy na energooszczędne,
– zasadźmy drzewko, które będzie nam przypominało, aby troszczyć się o środowisko,
– na noc wyłączajmy urządzenia elektryczne z prądu.
Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja, aby każdy z nas uczynił chociaż jeden krok w kierunku powstrzymania globalnego ocieplenia. Nie pozwólmy, aby nasze dzieci i wnuki oglądały te piękne zwierzęta wyłącznie w kreskówkach i na archiwalnych filmach.
Zarażone tą pasją maluchy z 1 a SP2 w Lubaniu, w tym dniu, doskonale zrozumiały przesłanie, które świat kieruje właśnie do nich, jako przyszłych obywateli świadomie korzystających ze wspaniałych dóbr naszej planety, której obecnie grozi wiele zagrożeń ekologicznych.