Duch patriotyczny żyje w nas. Mieszkańcy Lubania uczestnicząc we mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny oraz w uroczystej akademii uczcili Narodowe Święto Niepodległości. W tym szczególnym dniu docenili jak bliskie i ważne są nasze relacje i inicjatywy na rzecz Polski.
11 listopada przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, dyrektorzy i komendanci miejskich i powiatowych jednostek oraz służb bezpieczeństwa, reprezentanci stowarzyszeń, organizacji i związków działających na terenie miasta oraz mieszkańcy Lubania spotkali się, aby dać świadectwo pamięci. Lubańskie obchody rozpoczęły się przy kurhanie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość otworzyła Lubańska Orkiestra Reprezentacyjna. Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawiono w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry.
Uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przemówieniem Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego – „…Dziś spotykamy się na uroczystej akademii z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zachęcam, aby być z nami nie tylko ciałem, ale też duchem. Śpiewając pieśni patriotyczne, pamiętajmy, że są one pewnego rodzaju pomnikiem dla żołnierzy walczących za Ojczyznę. Umacniajmy więc ten pomnik poprzez melodię płynącą z naszych serc. Niech drzemiący w nas patriotyzm buduje pamięć i ocala od zapomnienia ważnych ludzi i ważne chwile w historii Polski. Cieszmy się wspólnie, że żyjemy w wolnym kraju, wśród wolnych ludzi.”
Oficjalna część obchodów to odpowiednia okoliczność do wręczenia nagród i wyróżnień. Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer uhonorował Panią Teresę Kremis „Medalem za Zasługi dla Miasta Lubania” za długoletnią działalność prowadzoną na terenie miasta Lubań.
W tym szczególnym dniu odznaczenia, wyróżnienia oraz awanse służbowe otrzymali funkcjonariusze Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna w Lubaniu.
Akademia niepodległościowa była wyjątkowym dniem dla uczniów pierwszej klasy o profilu proobronnym Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu. Podczas uroczystej ceremonii złożyli oni uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
W naszym mieście, na wzór roku ubiegłego, przeprowadzone zostały konkursy angażujące lubańską młodzież do włączenia się w przeżywanie tej podniosłej chwili. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wręczono nagrody laureatom II Miejskiego Konkursu Historycznego oraz Konkursu Plastycznego pn. „Pocztówka Patriotyczna – Drogi do Niepodległości” organizowanych pod patronatem Burmistrza Miasta Lubań.
W etapie międzyszkolnym konkursu historycznego wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce Julia Bartkowska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu
II miejsce Krzysztof Wronecki - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu
III miejsce Anna Ozga - Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubaniu
oraz przyznano dwa wyróżnienia:
dla Miłosza Jurga - ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu
i Kingi Kosak – uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu.
W konkursie plastycznym pn. „Pocztówka Patriotyczna – Drogi do Niepodległości” prace składne były w trzech kategoriach wiekowych. Wyłoniono następujących laureatów:
Kategoria I (uczniowie klas I-III szkół podstawowych):
I miejsce Kacper Łowicki - Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu
II miejsce Kalina Sochaj - Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubaniu
III miejsce Jesika Wilgucka-Baranek - Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu
Kategoria II (uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych):
I miejsce Katarzyna Rozłucka - Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubaniu
II miejsce Wiktoria Wójcik - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu
III miejsce Hubert Hormański - Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu
Wyróżnienie:
Barbara Rozłucka - Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubaniu
Kategoria III (uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych):
I miejsce Ewa Duszeńko - Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubaniu
II miejsce Marcelina Kisielnicka - Szkoła Podstawowa nr 4 Lubaniu
III miejsce Karolina Najwer - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu
Prace nadesłane w konkursie plastycznym można było podziwiać na wystawie pokonkursowej znajdującej się w holu Miejskiego Domu Kultury. Zwycięskie pocztówki zostaną wydane przez Burmistrza Miasta Lubań i stanowić będą wyjątkowy materiał promocyjny miasta.
Po uroczystej części akademii przyszedł czas na wyczekiwaną część artystyczną „Lubań dla Niepodległej” z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu. Burmistrz miasta złożył serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie części artystycznej akademii.
Wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych uczestnicy akademii uczcili rocznicę Narodowego Święta Niepodległości. Choć czas gna do przodu, a niektóre karty w dziejach historii naszego narodu są coraz starsze, dzięki pieśniom i piosenkom pamięć o minionych czasach nie przemija.
Radość w sercach gości wyzwoliła piosenka zaśpiewana na bis „Kocham Cię Polsko”. Brawo Lubań!
(ŁCR)