Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 1791 to bardzo ważne daty dla każdego Polaka, dlatego w naszej szkole co roku organizujemy uroczystości poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia.
Jednak w tym roku szkolnym, w czasach nauczania zdalnego i kwarantanny, pamięć o tzw. Świętach Majowych wyglądała trochę inaczej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości był bowiem konkurs plastyczny, w którym udział mogły wziąć wszystkie chętne osoby klas IV-VIII naszej szkoły. Konkurs pt. „229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” polegał na indywidualnym wykonaniu plakatu, za który każdy uczeń otrzymywał ocenę z historii. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, na formacie A4 lub A3 (wersja pozioma lub pionowa). Dodatkowo, aby pamięć o ważnych datach z historii Polski nie zginęła, wszystkie klasy IV i VI-VIII w dniach 27 – 30.04.2020r. odbyły zajęcia edukacyjne dotyczące Świąt Majowych podczas zajęciach historii. Każdy chętny uczeń miał również możliwość wykonania na ocenę zadania domowego, w formie notatki. W notatce miały się znaleźć reformy Sejmu Wielkiego oraz najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja 1791 r. Do wykorzystania polecono uczniom materiał edukacyjny, znajdujący się na stronie www.gov.pl /web/zdalnelekcje (szkoła podstawowa, klasa VI, przedmiot - historia, Temat 3 : Konstytucja 3 maja, lekcja z e-podręcznikiem 2)
Dlaczego? O przyczynach uchwalenia Konstytucji 3 maja, mający formę AUDIOBOOKA .
Konstytucja Trzeciego Maja była ważnym dokumentem, ponieważ wprowadzała postępowe reformy. Twórcy Konstytucji byli patriotami i chcieli by Polska stała się krajem silnym i niezależnym, a bez zmian w prawie, było to wówczas niemożliwe. Konstytucja kładła kres „złotej wolności” szlacheckiej, która doprowadziła do upadku państwa polskiego. Dużą rolę odegrało zniesienie „liberum veto”, przez które niejednokrotnie zrywano sejmy. Pamiętajmy o tym dokumencie, ponieważ gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi znaleźli się odważni i kochający Ojczyznę ludzie, którzy chcieli kraj wzmocnić i zapobiec utracie niepodległości. Rozumieli, że tylko dzięki postępowym reformom można było tego dokonać.
Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszym tego typu dokumentem na kontynencie europejskim, a drugim na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej)!
red. A. Franczak