Świat dziś wygląda jakoś odświętnie – wszędzie coś kwitnie, coś pachnie pięknie, gdziekolwiek spojrzeć, tam barw bez liku.
W Polsce aż roi się od goździków,
od tulipanów, bzów oraz… flag.
Od flag?
Tak, tak!
Pięknie rozkwitły wszędzie dokoła,
aby zdarzenia sprzed lat przywołać.
Agnieszka Frączek, Trzeci Maja
Początek maja kojarzy nam się z długim weekendem, piękną wiosenną pogodą i widokiem flag Polski wywieszonych na wielu budynkach naszych miast i wsi. W czasach przed pandemią święta majowe to był czas pochodów pierwszomajowych i trzeciomajowych, pikników rodzinnych, uroczystości wojskowych i państwowych. Obecnie obchody zapewne będą wyglądały inaczej. Przypomnijmy sobie, co dokładnie świętujemy w tych dniach.
1 Maja – Święto Pracy
1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, w Polsce nazywany popularnie Świętem Pracy lub 1 Maja. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku.
Data obchodów Święta Pracy upamiętnia strajk robotników z Chicago w 1886 roku. Strajkujący robotnicy ,byli wśród nich także emigranci z Polski, walczyli o godziwe warunki pracy, płacy i prawo do odpoczynku. Protest został krwawo stłumiony przez policję, wielu demonstrantów straciło życie.
Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się w 1890 roku. Od roku 1950 roku Święto Pracy w Polsce jest świętem państwowym, dniem wolnym od pracy.
W okresie PRL-u, święto 1 Maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów.
W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.
2 Maja – Święto Flagi
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Czesław Janczarski, Barwy ojczyste
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.
Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów.
Oprócz flagi symbolami narodowymi są godło i hymn Polski.
3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja
Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał.
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa.
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludźmi rozśpiewał.
Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju.
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju.
Stanisław Aleksandrzak, Rocznica
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa najważniejsze zasady jego funkcjonowania. 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform mających naprawić działanie państwa. Niestety nie udało się ich wprowadzić w życie, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.
Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w okresie PRL były zakazane. Święto Konstytucji 3 maja zostało zniesione w 1951 r. i przywrócone dopiero w 1990 r.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia Polaków do niepodległości i z tego powodu stała się jednym z najważniejszych polskich świąt narodowych.
W tym roku przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sejm Polski doceniając znaczenie tego wydarzenia dla naszej pamięci narodowej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Wiedzę o wydarzeniach historycznych, które są genezą obchodzonych corocznie świąt w dniach
1-3 maja, wiadomości o naszych symbolach narodowych poznajemy w szkole. Warto jednak utrwalić i pogłębić swoją wiedzę korzystając na przykład ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej, gdzie znajdziemy książki o tematyce historycznej i patriotycznej. Polecamy takie pozycje książkowe jak np. :
„Księga małego patrioty” , „Polskie symbole”, „O naszym hymnie narodowym”, „Polskie pieśni patriotyczne”.
Szczególnie polecamy naszym czytelnikom książkę Grażyny Bąkiewicz pt. „Stasiu, co ty robisz?” o Stanisławie Auguście Poniatowskim, który odegrał najważniejszą rolę w historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla zachęty dodam, że jej uchwalenie wiązało się z wieloma burzliwymi i kontrowersyjnymi wydarzeniami, o których autorka opowiada łącząc fakty historyczne ze współczesnością, opowieść z elementami komiksu, a całą opowieść traktuje z humorem.
Miłego świętowania w domu i dużo zdrowia !
red. Wioletta Paszkowska