W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić.
Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii. Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary. Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego oraz pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są: wolność i niepodległość.
W tym roku obchodziliśmy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski i to właśnie z tej okazji w naszej szkole zostały zrealizowane następujące inicjatywy:
- udział wszystkich naszych uczniów w Ogólnopolskiej Akcji pt. „Szkoła do hymnu 2022”,
- SP nr 4 śpiewa dla Niepodległej - wspólne odśpiewanie pieśni żołnierskich pt. „Pierwsza Kadrowa” i „Przybyli ułani pod okienko”,
- uczestnictwo uczniów klas III w programie artystycznym pod Wieżą Bracką,
- realizacja projektu szkolnego pt. „Zaciekawić historią”, składającego się z cyklu prelekcji historycznych przeprowadzonych przez miłośników historii, a zwłaszcza historii regionu. W szkole gościliśmy następujące osoby:
-panią Annę Chmurę, która zapoznała naszych uczniów z informacjami o tajemnicach Kamiennej Góry oraz historii listami spisanej, informującej o autentycznych zapiskach z Syberii z czasów II wojny światowej,
-pana Ryszarda Kosakowskiego, który przybliżył naszym uczniom zagadnienia kodowania oraz tajemnic maszyn szyfrujących,
-pana Piotra Kucznira, który w prezentacji multimedialnej pt. „Symbole narodowe w życiu każdego Polaka” odniósł się do naszych symboli narodowych i ich roli w naszym życiu, co w aspekcie obchodów Narodowego Dnia Niepodległości miało podwójne znaczenie,
- z kolei pan Janusz Kulczycki zaciekawił wszystkich swoim ogromnym zbiorem dokumentacji dotyczącej Lubania i okolic oraz wiadomościami o obozie jenieckim na terenie Lubania.
Nasi uczniowie uczestniczyli ponadto w spotkaniach poza szkołą: m.in. z panem dr Łukaszem Tekielą i panią Mileną Sochańską w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, gdzie zostali zapoznani z wiadomościami o szeroko pojętej historii Lubania oraz spotkaniu z panem Piotrem Lejczakiem, który przedstawił naszym uczniom informacje dotyczące bogatej kolekcji minerałów znajdującej się na Wieży Brackiej.
Jak co roku nasi uczniowie wzięli również czynny udział w konkursach miejskich zrealizowanych z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, czyli:
- w IV Konkursie Miejskim pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania pt. „Jeszcze Polska nie zginęła…” i
- II Konkursie Fotograficznym pt. „Niepodległa w obiektywie”, gdzie uplasowali się na czołowych miejscach.
Dzięki takim lekcjom patriotyzmu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dzisiaj kultywować pamięć o przodkach, jak także interesować się rodzimą kulturą oraz historią. Natomiast godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy oraz tożsamości.
red. A.Franczak