W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o dofinansowaniu na odnowę lubańskiego amfiteatru oraz wizycie kaszubskich lubanian.
Wyjątkowy punkt na mapie kulturalnej miasta. Miejsce spotkań i wypoczynku, dzięki rządowemu wsparciu, niebawem odzyska nowy blask.
Jedna nazwa, różne miejsca. Lubań niejedno ma imię.
W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o dofinansowaniu na odnowę lubańskiego amfiteatru oraz wizycie kaszubskich lubanian.
Lubański amfiteatr to miejsce kultowe. Wspomnienia mieszkańców łączą go nie tylko z legendarnym Muzycznym Campingiem, ale i innymi imprezami, które się tam odbywały. Z wielką radością więc przyjęliśmy informację, że Lubań pozyskał prawie 2 miliony 700 tysięcy złotych na jego remont.
- Największym problemem są tam schody, to są trybuny oraz dach i no jakby na tym, mam wrażenie, skoncentruje się główny wysiłek finansowy, który będziemy podejmować w kolejnych miesiącach roku 2024 jako samorząd miasta Lubań – oznajmił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Oprócz modernizacji samego amfiteatru samorząd planuje także zająć się jego otoczeniem. Wstępnie w zakresie prac przewidziana jest wymiana ogrodzenia, remont alejek oraz stworzenie miejsca rekreacji na łące poniżej.
Remont to dopiero początek. Ważne jest też, aby mieć pomysł na późniejsze zagospodarowanie obiektu.
- Na pewno liczę na kreatywność naszych mieszkańców, ale też i kreatywność osób odpowiedzialnych za lubańską kulturę. Widać, że tutaj bardzo wiele się na dobre zmieniło i że ten trend zostanie podtrzymany – mówił A. Słowiński.
Pieniądze miasto pozyskało w szóstej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie obejmuje 98% wartości inwestycji. Prace zostaną wykonane w latach 2024 – 2025.
W ubiegłym tygodniu Lubań gościł wyjątkowych turystów. Odwiedził nas wójt jednej z kaszubskich gmin wraz ze swoimi współpracownikami.
- Lubań nie jest miejscem przypadkowym z tego względu, że na terenie mojej gminy, gminy Nowa Karczma, mamy również miejscowość Lubań. Tam jest to miejscowość wiejska, tutaj miasto. Wcześniej odwiedzaliśmy Ochotnicę Dolną i górę Lubań, tak że mamy bardzo dużo elementów, które… łączy nas Lubań – mówił Wójt Gminy Nowa Karczma Andrzej Polak.
Na początku goście zwiedzili Salę Rajców.
- Państwo jechali tutaj do Świeradowa i w Góry Izerskie, później się udają do Czech, ale też zadzwonili, czy w związku z tym, że łączy nas Lubań, możemy ich przyjąć i pokazać im to, co jest najciekawsze w naszym mieście – wyjaśnił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Samorządowcy odwiedzili Muzeum Regionalne i Wieżę Bracką, a wraz z przewodnikiem poznawali zabytki naszego miasta podczas krótkiego spaceru.
Jak nasz Lubań wypada w porównaniu z Lubaniem z Pomorza?
- Jest inny, niż nasz, bo nasz to teren typowo wiejski, ale bardzo ładny, przyjemny, bardzo mili mieszkańcy, tak że na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy – komplementowała nas pani Aleksandra z Lubania na Pomorzu.
Okazuje się, że sytuacje, wynikające z nieporozumień związanych z takimi samymi nazwami miejscowości, są niemal na porządku dziennym.
- Pracuję w ośrodku kultury, więc często telefony, gdzie ludzie wybierają się na imprezę, na różne wydarzenia i jak już powiemy, że jesteśmy ten Lubań na Kaszubach, blisko morza, a to jednak przepraszamy – wspominała pani Aleksandra.
- Ostatnio mieliśmy przypadek, że w Nowej Karczmie, która jest tutaj po sąsiedzku, no moi mieszkańcy rozsyłali, że też odbędzie się spotkanie jakieś tam festynowe – dodał wójt.
Z drugiej strony do nas chcą przyjeżdżać osoby zainteresowane targami rolniczymi, z których słynie kaszubski Lubań.
Czy nasze gminy połączy współpraca?
- To się może okazać, tym bardziej że jest taki pomysł, żeby jeszcze ewentualnie nawiązać kontakty z gminą Ochotnica w województwie małopolskim. Ta gmina leży u podnóża Gorc i u podnóża Pienin, a takim elementem, który by nas spajał, jest znowu tam góra Lubań – podsumował A. Słowiński.
(ŁCR)