Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w naszej szkole podjęliśmy szereg działań związanych z tym tematem.
W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym pt. ZwyciężaMY – VictorioUs, mającym na celu przybliżenie młodym pokoleniom losów oraz sylwetek wybranych Żołnierzy Wyklętych, a także ich wkład w walkę o niepodległość kraju. Projekt polegał na projekcji i analizie filmów, by historia zamknięta w animacji 3D jeszcze bardziej zapadła wszystkim oglądającym w pamięć. Nasi uczniowie zostali zapoznani z wybranymi filmami na zajęciach historii, gdzie również omówiliśmy wszystkie ważniejsze zagadnienia związane z tym świętem.
Ponadto jako szkoła czynnie uczestniczyliśmy na uroczystościach miejskich związanych z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych, podczas których jedna z naszych uczennic, Hania Kurdziel z klasy IV a, odśpiewała chyba jedną z najważniejszych piosenek Czerwonych Gitar, napisaną w 1968r. przez Krzysztofa Klenczona i Janusza Kondradowicza, pt. „Biały krzyż”.
Podsumowaniem działań związanych z Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych było zorganizowanie 4.03.br. prelekcji historycznych w wybranych klasach, a na siódmej godzinie dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły, ze znanym naszym uczniom regionalistą, dziennikarzem, przewodnikiem, popularyzatorem historii oraz autorem licznych książek i artykułów o tajemnicach naszej Małej Ojczyzny - panem Piotrem Kucznirem. Nasz prelegent przedstawił społeczności szkolnej prezentację multimedialną pt. „Żołnierze Wyklęci czy Przeklęci?”, gdzie ukazał wybrane sylwetki osób zaliczanych do grona Żołnierzy Wyklętych, jak i sylwetki osób, które ich represjonowały. Prowadzący miał bardzo trudne zadanie, bo i temat bardzo kontrowersyjny, ale dzięki wykorzystaniu materiałów źródłowych oraz selekcji i doboru tematów, potrafił w ciekawy sposób przekazać młodemu pokoleniu trudny, ale prawdziwy obraz naszej historii najnowszej, historii o której przecież nie mieliśmy pamiętać…
Nasze działania niech podsumują słowa piosenki, które zawierają ponadczasowe dla nas wszystkich przesłanie: „Niezłomni bohaterowie, przez historię zapomniani, ale młode pokolenie dba by o nich pamiętali, za nas życie oddawali, w walce z okupantami, po to byśmy mogli być Dumnymi Polakami!”
red. A.Franczak