Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-08-2024

Dzieci z miejskich półkolonii na placu Feliksa Netza z dumą wykrzykiwały odkrytą właśnie informację.

W sercu Lubania na maszcie zawisła dziś górnołużycka flaga. W ten sposób miasto uczciło Dzień Górnych Łużyc obchodzony 21 sierpnia. Upamiętnia zawiązanie górnołużyckiego Związku Sześciu Miast, który w 1346 roku połączył przymierzem sześć grodów: Lubań (Lauban), Budziszyn (Bautzen), Zgorzelec (Görlitz), Lubawę (Löbau), Kamieniec (Kamenz) oraz czeską wówczas Żytawę (Zittau).  

W samo południe niebiesko-żółtą flagę na maszt wciągnął burmistrz Grzegorz Wieczorek, a kolorowe balony i chorągiewki w górnołużyckich barwach zwracały uwagę młodszych i starszych lubanian. G. Wieczorek zapowiedział, że Dzień Górnych Łużyc na stałe zagości w kalendarzu miejskich wydarzeń. Dyrektor Muzeum Regionalnego dr Łukasz Tekiela przedstawił tło historyczne oraz nawiązał do współczesnych aspektów łączących mieszkańców Górnych Łużyc. 

- Chcemy po prostu zaznaczyć, że poza tożsamością polską, poza tożsamością dolnośląską, możemy mieć w niczym niekolidującą tożsamość górnołużycką – mówił dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju Arkadiusz Lipin. - Tożsamość górnołużycka nie jest dla Polaków oczywistością. Skoro jednak w latach dziewięćdziesiątych reaktywowaliśmy Związek Sześciu Miast, skoro w Lubaniu, gdzie się nie ruszyć mamy słowo „łużyckie” w różnych nazwach, choćby ledwie sto metrów stąd jest Łużycki Bank Spółdzielczy, to naprawdę warto używać tej nazwy i z dumą mówić jestem Górnołużyczaninem tłumaczył Lipin. 

Mamy nadzieję, że z roku na rok coraz mniej osób będzie zdziwionych, widząc niebiesko-żółte barwy. Będą się wszak pojawiać w naszym mieście nie tylko z okazji Dnia Górnych Łużyc. 

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...