Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-10-2024

Biblioteka to dziś nie tylko miejsce, gdzie na regałach stoją długie rzędy książek, czekających na swoich czytelników. Biblioteki wychodzą na zewnątrz z mnóstwem ciekawych projektów, stając się małymi centrami kultury w swoich miejscowościach.

W Lubaniu, 21 października, odbyła się konferencja bibliotekarzy Euroregionu Nysa pod hasłem „Działalność bibliotek poza budynkiem”. Pracownicy bibliotek z Bogatyni, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Kowar, Lubania, Zgorzelca, Bischofswerdy, Lobau, Zittau, České Lipy, Liberca, Semily i Turnova zaprezentowali swoje sposoby na to, by… książki (i nie tylko) wyszły do czytelników. 

Wystąpienia rozpoczęła dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu Izabela Uśpieńska-Domagała. Opowiedziała o aktywnościach poza wysokimi schodami ratusza, które mają zachęcić do odwiedzin przy wykorzystaniu otoczenia Lubania oraz jego zakamarków. 

Bibliotekarze opowiedzieli o powodach, dla których organizują różne akcje promujące czytelnictwo poza murami biblioteki. Czasem niestety są to problemy lokalowe, problemy z dotarciem do czytelników (np. na wioskach). Ale najczęściej to chęć pokazania ludziom, którzy dawno nie przestąpili progu biblioteki, że miejsce te zmieniły się nie do poznania. 

Przykłady?

  • Czeska (ale też jak się okazało niemiecka) Noc z Andersenem - skierowane głównie do dzieci bajkowe pochody i finał – spanie w bibliotece czy placówkach edukacyjnych.
  • Libereckie targi uczelni dla młodzieży, które są już wielką imprezą branżową.
  • Oprowadzanie w kostiumach z epoki po miejscach związanych z utworami literackimi, przygotowywane przez czeskich bibliotekarzy z Wojewódzkiej Naukowej Biblioteki w Libercu.

Także reprezentacje z Polski mogły pochwalić się ciekawymi inicjatywami, jak choćby działania Książnicy Karkonoskiej: Gang Włóczykija oraz Laboranci z Karkonoszy. 

Konferencja zakończyła się zwiedzaniem lubańskiej biblioteki, co spotkało się z nieukrywanym zachwytem i podziwem, zarówno dla samego miejsca, jak i jego wyposażenia. 

Dzięki pomysłom, które sprawdziły się w innych placówkach, można uniknąć niepotrzebnych błędów, a dyskusje i burze mózgów z udziałem praktyków z pewnością zaowocują nietuzinkowymi pomysłami na przyszłość. Spotkania zaś zacieśniają więzi pomiędzy bibliotekarzami, otwierając im możliwości współpracy, z których część skorzystała już podczas konferencji.   

Warto podkreślić, że materiały pokonferencyjne, przetłumaczone na język polski, niemiecki i czeski, będą udostępnione online na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. 

Projekt „Działalność bibliotek poza budynkiem. Konferencja bibliotekarzy Euroregionu Nysa” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027″.

(MiPBP/ ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...