Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
20-05-2025

W dniu 16 maja br. chętni uczniowie klas ósmych naszej szkoły wraz z nauczycielami: p. E. Wojtusik, p. A. Franczak, p. J. Klatką i p. A. Zdaniewicz udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju, zwłaszcza w aspekcie II wś oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.
        W Auschwitz - Birkenau – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

       Nasza droga do Oświęcimia była długa i daleka, wyjechaliśmy bowiem spod  szkoły około godz. 2.30, dlatego kiedy podjechaliśmy rano około godz. 8.00 pod Muzeum Auschwitz – Birkenau, wszyscy poczuliśmy się dziwnie podczas pieczołowicie przeprowadzonej weryfikacji wejścia. Jednak kiedy już weszliśmy na teren Muzeum, a przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli „Praca czyni wolnym” od razu poczuliśmy powagę miejsca, w którym się znaleźliśmy. Wraz z Edukatorami udaliśmy się do budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz.

         To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów, to tylko część przerażającego obrazu obozu. Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców wywołało bardzo silne emocje. Ubrania, obuwie, ludzkie włosy, fotografie cierpiących z głodu dzieci, warunki obozowe, doświadczenia medyczne, miejsca kaźni oraz opowieści Edukatorów Muzeum m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach, dopełniły obrazu okrucieństwa II wś. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Udaliśmy się także pod ścianę straceń i blok 11, zwany blokiem śmierci. Nie da się ukryć, że na niektórych twarzach pojawiły się łzy wzruszenia… Pod ścianą straceń wszyscy w ciszy i  zadumie zapaliliśmy pamiątkowy Znicz Pamięci...

    Ten wyjazd na długo pozostanie z nami, ponieważ każdy z uczniów opuszczał były nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz – Birkenau w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji, pamiętając słowa pana Mariana Turskiego, że  „Auschwitz nie spadło z nieba….” i niestety również słowa pani Zofii Nałkowskiej, że to „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

Red. A. Franczak

       

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...